Nyårserbjudande på Kynnefjäll

Ge dig och hunden ett lugnt och naturnära nyårsfirande med guldkant inför år 2026/2027- fri från smällare och raketer!

Långt ifrån storstädernas brus och stök ligger vackra och rofyllda Kynnefjäll. Ett flertal hundägare har som tradition att samlas på KynnefjällsNatur just på nyårsafton, för de fyrbenta vännernas skull.

Vi bjuder gärna in fler till vår tradition då vi träffas, umgås och grillar tillsammans mitt på dagen och går en klassisk  tipspromenad som avslutning.  Framåt kvällen samlas vi inomhus i värmen tillsammans med hundarna och äter nyårsmiddag och smälter nyårstenn, innan det är dags för skålen vid tolvslaget. Att smälta tenn är en gammal tradition då man spår det nya året.

På nyår anpassar vi alla aktiviteter på KynnefjällsNatur efter dig och din hund. Ta gärna med era hundar till nyårsmiddagen, eller ta med er maten upp till rummet om ni hellre önskar det.

Närmaste granne som eventuellt skulle tänkas avfyra smällare bor ca 2 km bort.

Trerätters nyårsmiddag
serveras på buffé kl. 20.00


Förrätt:

Skagenfylld krustad

     Huvudrätt:

Plommonspäckad fläskkarré, kokt potatis och palsternacksgratäng

  Dessert:

Fläderparfait med jordgubbssås och havre crumble

Mustig soppa till lunch

Anländ till KynnefjällsNatur senast kl.14.00. Kom och värm er kring brasan tillsammans med hundar, mattar och hussar.

Lunchen består av: värmande viltgulasch soppa med saftigt bröd, måltidsdryck. Kaffe & liten kaka

Nyårserbjudande 31 dec- 1 jan

  • 1 natt del i dubbelrum inkl. frukost
  • Hundar övernattar gratis
  • Mustig värmande soppa
  • Trerätters nyårsmiddag, serveras på buffé
  • Tipspromenad
  • Smälta tenn (spå det kommande året i tenn)
  • Mousserande vin nyårsskål vid tolvslaget
  • Slutstädning

Pris: 2 200 kr/ person

Det går såklart att boka fler nätter i anslutning till nyårspaketet om man önskar.

OBS! Begränsat antal platser och hundrum. Bekräfta platsen genom att betala in 500 kr pp i anmälningsavgift efter att du fått din bokningsbekräftelse. Kontakta oss på mail.